Upravit stránku

V roce 2013 uvedla společnost FELCO na trh nůžky FELCO 801, model určený speciálně pro vinohrady. Proč právě takovýto nástroj? Vysvětlení nám podá přímo Denise Tièche, technický ředitel FELCO.

Denisi, v roce 2012 proběhlo uvedení nůžek FELCO 820 na trh a v roce 2013 uvedení nůžek FELCO 801. Vysvětlete nám prosím, proč jste paletu elektrických nůžek rozšířili o další model.

 Nůžky FELCO 801 se řídí moderním trendem elektrických nůžek pro vinohrady.  Dnes používají pracovníci ve vinohradech nůžky, které umožňují střih veškerých průměrů (malých i velkých) i starého dřeva.  Doposud se však elektrické nůžky používaly především pouze pro střih velkých průměrů. Je to posun, který pozorujeme nejen ve Švýcarsku, ale také ve Francii a v Itálii. Mezitím dorazil tento trend také do Španělska a Portugalska.

Nová generace nůžek jako je FELCO 820 nebo aktuálně FELCO 801, nabízí skutečný nárůst v produktivitě a minimalizuje zdravotní problémy jako například záněty šlach nebo syndrom karpálního tunelu.

Co od sebe vzájemně tyto dva modely rozlišuje?

V roce 2012 proběhlo uvedení modelu FELCO 820, extrémně výkonného nástroje, který je určen pro stříhání velkých průměrů do 45mm. Ideální nástroj pro stříhání v oblasti sadů, v lesním hospodářství a při péči o parky a zahrady. Nůžky FELCO 820 mohou být mimoto velmi dobře aplikovatelné i ve vinohradech pro specifické práce, např. pro střih kmínků. Dalšími výhodami jsou vysoký výkon a velká kapacita střihu.

S uvedením modelu FELCO 801 rozšířila společnost FELCO svoji nabídku elektrických nůžek o další nástroj, který je velmi dobře ovladatelný, kompaktní a technicky vyzrálý. S modelem FELCO 801 se FELCO zaměřuje především na vinaře, kteří při své práci potřebují nejen dobře ovladatelný nástroj, ale také nástroj velice rychlý. Přemýšleli jsme tedy především nad ideálním kompromisem mezi výkonem, rychlostí a hmotností nůžek.

K jakému výsledku v souvislosti s výkonem, rychlostí a hmotností dospěli? A jak jste poté postupovali?   

Neučinili jsme nic jen tak napůl. Výsledek je ten, že nůžky FELCO 801 jsou aktuálně nejrychlejší a nejlehčí nůžky na trhu! Ve srovnání s naším lehkým modelem FELCO 800 jsme dosáhli úspory v hmotnosti celých 100g. FELCO 801 tak váží pouhých 745g. Následně jsme také o 30 % vylepšili rychlost nůžek. Abychom dosáhli těchto výsledků, použili jsme řešení, která umožňují zlepšení co se kompaktnosti a hmotnosti týče. 
Jedná se o průkopnický technicky ucelený koncept a absolutní novinky v tomto produktovém sortimentu: něco nebývalého! Ostatně jsme tyto postupy přihlásili k patentu.

Pracovali jste také na ergonomii nástroje?   

Ano, provedli jsme mnoho změn s cílem celkového zlepšení ergonomie FELCO 801. Změny se odrazily především u ochranných krytů na těle nůžek, kde jsme zapracovali na tvaru, geometrii, drobných vyklenutích tak, abychom dosáhli přirozeného a intuitivního úchopu. Tato práce byla provedena spolu s naším konstruktérem Paolo Francelli.

Jakými slovy byste nůžky FELCO 801 popsal?

Tyto nůžky jsou Speedy Gonzales mezi nůžkami! Jsou superrychlé, lehké, praktické a poskytují vynikající kvalitu střihu.