Upravit stránku

Dobrá péče o nářadí je jedním z kroků k jeho bezvadné a dlouhodobé funkčnosti. Uživatelé někdy mylně předpokládají, že nákupem kvalitnějšího a dražšího produktu odpadá nutnost jeho údržby a servisu. Dle našich zkušeností nemalá část uživatelů údržbu zanedbává, či ji řeší, až když je nářadí funkčně omezeno, nebo poškozeno. Naše společnost OSLAVAN, a.s. vám jako oficiální distributor švýcarského nářadí FELCO přináší několik tipů, které na cestě k dobře fungujícím jednoručním nůžkám jistě oceníte.

Zuby na ostří

Při intenzivní práci se ani zkušený vinohradník nevyhne nehodě, kdy namísto do letorostu zakousne ostří do drátu opěrné konstrukce. Takovýto střih se na ostří nůžek zpravidla podepíše ve formě vyštípnutého ostří. Uživatel by měl při nejbližší příležitosti ostří zbrousit a vykousaných zubů se zbavit. Během stříhání se totiž ponechaná drobná vykousnutí zvětšují a způsobují hlubší mikrotrhliny, které mohou vést až ke zlomení ostří. Druhým efektem okousaného ostří je, že svá poškození přenáší zrcadlově na protiostří v podobě rýh a zkracuje tím jeho životnost až o dvě třetiny. Sledujte proto stav ostří a v případě potřeby vzniklá poškození bezodkladně odstraňujte.


Broušení

S předchozím bodem neoddělitelně souvisí samotné broušení ostří. To provádějte dle potřeby, minimálně však vždy 1x během náročného pracovního dne. Nástrojem přímo stvořeným pro tento účel je ocelový brousek FELCO 903. Je dostatečně tenký, aby se dostal do potřebných míst, a zbrušováním se jeho povrch navíc nezvlní jako u brousků korundových. Při broušení ostří se snažte držet úhel 23-25˚ daný výrobcem. Nezapomeňte lehounce stáhnout ostří z druhé strany v úhlu 5˚, abyste vytvořili dobrý náběh vůči protiostří. Protiostří samotné však nikdy nebruste! 

Videoukázka broušení (pokud nemáte video zobrazené, povolte cookies ve Vašem prohlížeči) :


Nastavení stříhací hlavice

Nastavení ostří a protiostří, se provádí za pomoci utažení či povolení středového šroubu. Je-li stříhací hlavice příliš utažena, střih je náročný, uživatel pociťuje brzkou únavu ruky a ostří s protiostřím se vlivem zvýšeného tření rychle opotřebovávají. Je-li hlavice utažena málo, zhoršuje se významně kvalita střihu, dochází ke žvýkání dřeva a hrozí dokonce zlomení ostří.


U jednoručních nůžek FELCO Vám pro kontrolu správného nastavení hlavice postačí následující postup.Vyjměte tlačnou pružinu (zpravidla Felco 2/11 nebo Felco 6/11), nůžky uchopte ve vodorovné poloze za spodní rukojeť, přizvednutím horní rukojeti nůžky zcela rozevřete, horní rukojeť pusťte a nechejte nůžky samovolně zavřít.  Pokud při tomto postupu zůstává ostří v půlce své délky překříženo s protiostřím (viz. obrázek níže vpravo), je seřízení nůžek správné. V případě, že hlavice zcela zaklapne, je utažení volné, pokud naopak zůstanou nůžky zcela otevřené, je hlavice utažena silně.  


Odstranění zaschlých šťáv

Po pracovním dni je důležité také očištění nůžek od zaschlé mízy. Vyvarujte se dlouhodobému ponechání zaschlých šťáv na ostří a protiostří. Rostlinné šťávy svým pH ostří narušují. Vynikajícím pomocníkem je pro tento proces sprej FELCO 980 který na hlavici naneste, ponechejte několik minut působit a za pomoci např. abrazivní houbičky na nádobí šťávy zdrhněte. Očištěné nůžky ošetřete opět vrstou spreje FELCO 980, který ostří konzervuje a chrání proti korozi.


Mazání

Mazání nůžek je jedním z důležitých a zároveň nejvíce opomíjených kroků. Nůžky nejlépe 1x týdně demontujte a naneste malé množství tuku FELCO 990 mezi ostří a protiostří v okolí středového šroubu a také na šroub samotný. Malé množství tuku naneste také po celé délce tlačné pružiny a jejím opakovaným zmáčknutím tuk rozneste do jejího vinutí. 


Údržba otočné rukojeti

Jste-li majitelem výkonných modelů FELCO 7, 9, 12 nebo 17 vybavených otočnou rukojetí, věnujte rozhodně péči také tomuto prvku. Otočnou rukojeť alespoň 1x týdně demontujte (jednoduše vyšší silou vytáhněte). Dutý vnitřek rukojeti vyčistěte a ujistěte se, že se na jeho dně neusazují nečistoty, které by mohly bránit jejímu zpětnému nasazení na nůžky. Trn, na němž je rukojeť nasazena, očistěte textilií a ošetřete tenkou vrstvou spreje FELCO 980. Po celé délce trnu naneste tenkou linii mazacího tuku FELCO 990 a rukojeť opět zkompletujte (budete muset více zatlačit, aby zapadla do správné pozice). Tímto postupem zajistíte správnou funkčnost otočné rukojeti a především její dlouhou životnost.

Videoukázka (pokud nemáte video zobrazené, povolte cookies ve Vašem prohlížeči) :


Servisní taška FELCO 930 zajistí, že budete mít nástroje a prostředky pro údržbu nůžek vždy pohromadě a při ruce!

Sledujte náš Facebook a získejte snadný přístup k pravidelným tipům, radám a novinkám v našem sortimentu.