Následná agrotechnika v péči o zatravněné meziřadí pokračuje mulčováním nebo sežínáním vzrostlého porostu tak, aby nedocházelo k potlačení růstu trav spodního patra travin na úkor vysokorostoucích.
Závěr vegetačního období
Posledním, o to však důležitějším agrotech. zásahem v péči o zatravnění meziřadí je hloubkové kypření v závěru vegetačního období po vinobraní. Tato činnost má tři roviny. První a nejdůležitější je provzdušnění pásu meziřadí až do hloubky 60 cm. Tímto zásahem je umožnění přístupu vzduchu pod drn do utužené půdy a aktivace aerobních bakterií, přeměňujících humus na živiny přístupné přes kořenovou soustavu jednotlivým rostlinám. Dále má tato činnost za úkol prokypřit utuženou půdu a oddělit prokypřenou zásobní horní vrstvu půdy od utužené spodní vrstvy. Univerzální rám umožňuje přesunutí hloubkových radlic po celé šíři nosiče. Při hloubkovém kypření je možné umístit radlice v zákrytu za sebe tak, že drn je rozříznut pouze jednou rýhou, přičemž radlice jsou ve spodní části vyhnuty jedna vlevo, druhá vpravo, tím dojde k prokypření v dostatečné šíři. Radlice je možné posunout na šíři rozchodu zadních kol traktoru a prokypřit utuženou půdu v těchto kolejích a tím zatravněné meziřadí regenerovat a upravit.
Třetím využitím této soupravy je vybavení hloubkových radlic tryskami a sadou k aplikací tekutých hnojiv pro zásobní hnojení.
Tímto zásahem je završena celoroční starost o zatravněné meziřadí, která se mnohonásobně vrátí v kvalitě sklizené produkce a ve výnosu hroznů.
Důsledným dodržením technologického postupu a agrotechniky při ošetření zatravněného meziřadí je možné zvýšit hektarový výnos až o 20% a uspořit nemalé finanční prostředky.
Podobně důsledně je potřeba postupovat při zelených pracích ve vinici – použití ožínacích lišt, odsavače listů, vyvazovače letorostů…. Při zpracování kultivovaného meziřadí, příkmenného pásu, při provádění zimního řezu, při sklizňových pracích… O tom ale zase až někdy příště.
Kultivátor - Vario s adaptérem pro zásobní hnojení kapalným hnojivem
Systém vyvinutý ve spolupráci s Výzkumným ústavem vinařským v Bad Kreuznach - určený pro potřeby vinařství a sadařství - slouží k přihnojování půdy dusíkem formou hnojení do zásoby. Oproti konvenčnímu hnojení dusíkem s rovnoměrným rozptylem hnojiva po celé ploše je zásobování dusíkem u tohoto způsobu realizováno formou prostorově koncentrovaného dusíku uloženého jako zásoba v blízkosti kořenů.
Zásoby dusíku se do země ukládají v úzkém pásu. Toto ukládání se provádí pomocí radličky, která je vybavena tryskou Flood-Jet uloženou na chráněném místě v radličce. Radlice dobře zabíhá do půdy a prokypřuje utuženou půdu bez toho, že by docházelo k vybočení tělesa radličky.
Tato technika kypření umožňuje aplikaci i do zatravněného meziřadí. Amonio - dusíkaté hnojivo je tryskou rovnoměrně rozptylováno v úzkém pásu do půdy do hloubky asi 15 až 25 cm,přičemž nedochází k poškození kompaktnosti drnu.
Aplikace je prováděna pomocí křídlových radliček / 15-25 cm,/, nebo dlát pro hloubkové kypření (až do 60 cm).
Přihnojování formou ukládání kapalného dusíku do zásoby ke kořenům nabízí četné výhody:
- dusík se prakticky nepřemisťuje a není ohrožován vyplavováním
- stupeň využití přijímání dusíku je optimální - zásoba dusíku postačuje pro celé vegetační období
- podněcuje se růst kořenů , tvoří se četné vlasové kořínky
- dusík se ukládá v bezprostřední blízkosti vlasových kořenů révy
- stresové situace (nedostatek vody) mohou být lépe přečkány
- u trvalého zatravnění se takto dočasně potlačí vegetační a asimilační schopnost drnu, jako konkurence pro živiny a vodu a zlepší se tak infiltrace srážkové vody. Tímto zásahem však nedojde k poškození drnu, jehož asimilace se po určité době vrátí k normálu
Po celé toto období však zůstává drn kompaktní a zachovává si veškeré výhody, které nám v meziřadí přináší (zabránění erozi, možnost přejezdu dopravních prostředků a aplikaci chemické ochrany i v deštivém počasí, umožňuje vstup pracovníků při ručních pracích a kontrolu zdravotního stavu vinohradu…). Toto vše v období nedostatku vláhy, v období rozhodujícím pro výnos a kvalitu hroznů v každém roce.
Pro zásobní hnojení dusíkem se velmi dobře hodí roztok dusičnanu amonného a močoviny. 100 litrů roztoku "AHL" obsahuje 36 kg dusíku se 14 kg dusíku močoviny, 7 kg dusičnanu amonného a 7 kg nitrátového dusíku.
Doporučená dávka pro hnojení:
- množství hnojiva 50 kg N/ha = 140 litrů roztoku " AHL"
- období hnojení polovina až konec května
- ukládání v pásu uprostřed řádku, a to pouze v každém druhém řádku
- hnojení každý rok do stejného pásu (stopa se nemění)
- přidává se nitrifikační inhibitor (např. didin). Tím se zamezí rychlému rozkladu na nitrátový dusík