Upravit stránku

Rozmetadlo hnoje, kompostu a dalšího organického materiálu  Davinio

Zásobení půdy organickou hmotou je v poslední době diskutovanou otázkou. Všichni víme, že organické hmoty v půdě ubývá a že jsou půdy intenzivním hospodařením vyčerpávány. Jak tedy dostat organickou hmotu zpět do půdy?
Aplikace je možná několika způsoby:

 

1. Plošný rozhoz- přímo do řádku na šířku stroje, určeno pro sady a vinohrady

2. Plošný rozhoz- pomocí lopatek na plochu


3. Cílená aplikace přímo na určené místo pomocí bočního mechanicky výsuvného pásu

Všechny tyto 3 možnosti umožňuje tažené rozmetadlo DAVINIO díky vyměnitelným adaptérům. Organický materiál je uložen na korbu taženého stroje. Objem korby je 2-3m3 podle volené varianty. Celková hmotnost stroje 3000 kg. Regulace dávky použitého materiálu je možná změnou rychlosti vynášecího pásu nebo pojezdové rychlosti soupravy. Pás je mechanicky výsuvný v délce 80 cm.

Stroj jsme osobně vyzkoušeli dne 3.5.2019 v Ovocných sadech Synkov za přítomnosti zájemců z firem RBQ sady, sady Tuchoráz, Synkov a Doudleby. Rozmetadlo Davinio opatřené bočním výsuvným pásem bylo naloženo chlévskou mrvou a tato hmota pak byla aplikována ve vybrané lokalitě v sadu.
Samotná ukázka odhalila, že aplikace organické hmoty touto formou je možná. Zde použitý hnůj byl hodně slamnatý a proto aplikace nebyla zcela pravidelná a materiál vypadával v kusech.  I dle názoru ovocnářů není hnůj nejvhodnějším materiálem k aplikaci pod stromy, protože uvolňující se amoniakální dusík zvyšuje náchylnost stromů ke strupovitosti. Vhodnějším materiálem pro aplikaci se jeví kompost.